Prąd impulsowy Traberta

Jest to jednobiegunowy prąd prostokątny o czasie trwania 2ms i czasie przerwy 5ms. Istota terapii prądami Traberta polega na wprowadzeniu mięśni w drżenie o częstotliwości ok. 140 Hz, które powoduje rozluźnienie mięśnia – dlatego mówi się w tym przypadku o masażu prądem bodźcowym. Drugą istotną składową biologicznego wpływu prądu jest jego szybkie działanie przeciwbólowe. Prąd Traberta powoduje obniżenie aktywności układu współczulnego. Można go stosować segmentowanie i miejscowo. W przypadku terapii miejscowej elektrody umieszcza się w miejscu bolesnym lub wzdłuż nerwów obwodowych. W terapii segmentarnej stosuje się dwie elektrody, najczęściej różnej wielkości, umieszczone na linii środkowej ciała, na kręgosłupie. 

Wskazania  

Choroby zwyrodnieniowe stawów, zespoły bólowe kręgosłupa, nerwobóle, bóle mięśniowe, stany ze wzmożonym napięciem mięśniowym, stany pourazowe narządu ruchu i zaburzenia krążenia nerwowego. 

Przeciwwskazania 

Gorączka, zaburzenia czucia, choroba nowotworowa, cukrzyca, zakażenia i stany zapalne skóry oraz tkanek miękkich w miejscu ułożenia elektrod, zapalenie żył. Zabieg nie powinien być przeprowadzany u kobiet w ciąży i podczas krwawienia miesiączkowego. Prądy Traberta wykluczone są w przypadku obecności w ciele metalowych elementów, takich jak endoprotezy, rozrusznik serca, gdyż prąd, przebiegając przez nie, mógłby zakłócić ich funkcjonowanie.