Galwanizacja
Galwanizacja to jeden z zabiegów elektroterapeutycznych (prądoleczniczych), wykorzystujący prąd stały, który dzięki odpowiednio zamocowanym elektrodom przebiega przez chory obszar. W zależności od kierunku przepływu prądu terapia ma inne działanie.
- Galwanizacja zstępująca działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniająco.
- Galwanizacja wstępująca daje efekt pobudzający – napina mięśnie, poprawia krążenie, a przez to dotlenia komórki i stymuluje ich regenerację.
Dodatkowo oba zabiegi mają działanie rozgrzewające. Od ułożenia elektrod zależy, czy prąd będzie oddziaływać na tkanki powierzchowne czy głębsze.
Terapia jest bezbolesna (odczuwa się jedynie mrowienie) i szybko przynosi efekty. Zwykle składa się z serii 10-20 zabiegów trwających po 5-20 minut (w zależności od partii ciała i konkretnego problemu). Najczęściej przeprowadza się je codziennie lub co drugi dzień. Po zabiegu może pojawić się tzw. rumień galwaniczny, który znika w ciągu kilkudziesięciu minut.
Wskazania:
Występujące pod anodą zmniejszenie pobudliwości nerwów oraz wpływ przeciwzapalny zabiegu wykorzystuje się w leczeniu nerwobólów, przewlekłych zapaleń nerwów, splotów i korzeni nerwowych, zespołów bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa i dyskopatii. Występujące pod katoda przekrwienie naczyń pozwala stosować galwanizacje w leczeniu porażeń wiotkich oraz zaburzeń krążenia obwodowego. Galwanizację podłużna lub poprzeczną stosuje się również w przypadkach utrudnionego wzrostu po złamaniach kości.
Przeciwwskazania
Ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski, stany podgorączkowe oraz porażenia spastyczne.