Krioterapia miejscowa
Polega na zastosowaniu urządzenia z krioaplikatorem, umieszczanym w odległości kilkunastu centymetrów od chorego miejsca. Celem tej metody jest przede wszystkim schłodzenie określonej części ciała lodem, wodą lub ciekłym azotem.
W pierwszej fazie zabiegu mamy do czynienia z nagłym obkurczeniem naczyń krwionośnych, zmniejszeniem temperatury tkanek oraz spowolnieniem procesów przemiany materii. Kolejno następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, w wyniku którego krew może krążyć o wiele szybciej. Możemy zaobserwować intensywniejsze oddawanie ciepła, obniżenie napięcia nerwowego, zmniejszenie krwiaków i obrzęków, spowolnienie przewodnictwa nerwowego oraz działanie przeciwbólowe.
Krioterapia – wskazania
Krioterapia jest bardzo korzystnym zabiegiem wspierającym leczenie wielu schorzeń, jednak istnieją stany chorobowe, w których działa nadzwyczaj pozytywnie i przynosi skuteczne rezultaty. Wskazania do krioterapii to:
- zapalenia stawów – reaktywne, reumatoidalne,
- zapalenia okołostawowe ścięgien,
- choroby reumatyczne tkanek miękkich, stany pourazowe,
- zwichnięcia,
- uszkodzenia stawu kolanowego,
- choroby neurologiczne – choroba Parkinsona, rozsiane zapalenie mózgu,
- stwardnienie rozsiane, zespół bólowy kręgosłupa,
- przewlekły ból ciała,
- depresja,
- przewlekłe zmęczenie,
- profilaktyka osteoporozy.
Wskazania do krioterapii miejscowej
Krioterapia miejscowa polecana jest przede wszystkim pacjentom, którzy zmagają się ze stanami pourazowymi i przeciążeniami układu kostno-stawowego, obrzękami występującymi po złamaniach lub zwichnięciach, stłuczeniami i innymi urazami tkanek miękkich (jednak nie później niż 5 dni po ich powstaniu), rwą kulszową, przykurczami stawów, intensywnymi bólami różnego pochodzenia, zwyrodnieniem stawów, a także hemoroidami oraz napadami dny moczanowej. Krioterapia miejscowa jest stosowana także w celu zapobiegania odleżynom.
Przeciwwskazania
Pomimo tego, iż krioterapia to zabieg bardzo skuteczny i stosowany w przypadku różnorodnych jednostek chorobowych lub zespołu urazów, nie wszyscy mogą z niego korzystać. Istnieją bowiem bezwzględne przeciwwskazania do krioterapii. Są to przede wszystkim:
- poważne choroby serca i choroby układu krążenia, takie jak: niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, zatory tętnicze;
- zapalenie żył głębokich,
- stany zapalne naczyń krwionośnych,
- stan pozawałowy,
- choroby nowotworowe,
- choroby nerek i pęcherza moczowego,
- nadczynność i niewyrównana niedoczynność tarczycy
- choroby dróg oddechowych,
- zespół Sudecka,
- zespół Raynauda,
- ostre infekcje i stany gorączkowe,
- uszkodzenia skóry, otwarte rany,
- odmrożenia i uczulenie na zimno.